«ԸՆԴԴԵՄ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՆՑԱԳՈՐԾՈՒԹՅԱՆ»
Տեխնոլոգիաների սրընթաց զարգացումը նոր մարտահրավերների հետ մեկտեղ ստեղծում է նաև նոր հնարավորություններ։ Նորարարական տեխնոլոգիաները մեծ ներուժ ունեն նպաստելու ցեղասպանության և այլ դաժան հանցագործությունների կանխարգելմանը, միևնույն ժամանակ կարող են չարարկվել և օգտագործվել դրանց նախապատրաստման և իրագործման համար։
Ներկայումս կարևոր է բացահայտել և կառավարել նոր տեխնոլոգիաների կիրառման ազդեցությունն ու հետևանքները՝ ապահովելով դրանց պատասխանատու և հաշվետվողական օգտագործումը:
Առաջադեմ տեխնոլոգիաների և դրանց տրամադրած տեղեկության չարարկումը կարող է օգտագործվել, ի թիվս այլոց, ատելության խոսքը սաստկացնելու, բռնություն հրահրելու, ահաբեկիչների հավաքագրմանը նպաստելու, ցեղասպանություն, պատերազմական հանցագործություններ և մարդկության դեմ հանցագործություններ իրագործելու նպատակով՝ սպառնալիք հանդիսանալով միջազգային խաղաղության և անվտանգության համար։
Միևնույն ժամանակ, թվային գործիքներն ու հարթակները կարող են օգտագործվել որպես վաղ նախազգուշացման մեխանիզմ` ցեղասպանության ռիսկի գործոնները և վաղ նախազգուշացման նշանները բացահայտելու, բռնությունը և հակամարտությունները կանխելու և հասարակություններում դրական փոփոխությունների խթաններ ստեղծելու, ինչպես նաև վերականգնման և հաշտեցման համար: Ոճրագործություններն ու դրանց կրկնությունն արդյունավետ կանխելու նպատակով հարկ է գործի դնել համապատասխան ազգային և միջազգային գործիքներ՝ մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու համար:
Թվայնացված ճշգրիտ փաստերը կարող են մեծապես նպաստել հետցեղասպանական արդարադատությանը, արդարության հաստատմանը, պաշտպանության և հաշվետվողականության արդյունավետ մեխանիզմներին: Չափազանց կարևոր է, որպեսզի տուժած անձանց ձայներն ու մտահոգությունները լսելի լինեն։
Փոխգործակցությունը էական դեր է խաղում կանխարգելիչ նպատակներով նոր տեխնոլոգիաների արդյունավետ կիրառման համար: Կանխարգելիչ նախաձեռնությունները, որոնք հիմնված են փոխլրացնող և միասնական ջանքերի, ինչպես նաև կառավարությունների, մասնավոր հատվածի, քաղաքացիական հասարակության, գիտական շրջանակների և միջազգային դերակատարների համակարգված գործունեության վրա, առավել արդյունավետ են։
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 2022 թվականի Ցեղասպանությունների կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևը «Մտահոգություն է հայտնում, մասնավորապես, սոցիալական մեդիա հարթակներում ապատեղեկատվության և կեղծ տեղեկության տարածման կապակցությամբ, որոնք կարող են պատրաստվել և իրականացվել այնպես, որ մոլորեցնեն, ռասիզմ, անհանդուրժողականություն, այլատյացություն, բացասական կարծրատիպեր և խարանացում տարածեն, ինչպես նաև չարաշահեն ու ոտնահարեն մարդու իրավունքները»:
Այն «որոշում է գումարել մեկօրյա միջնստաշրջանային ժողով՝ նշելու «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժման մասին» կոնվենցիայի յոթանասունհինգերորդ ամյակը և քննարկելու սոցիալական մեդիա հարթակների դերը և դրանց շահագործումն այն անձանց կողմից, ովքեր միտում ունեն տարածելու ատելություն` հանգեցնելով իրական աշխարհում խտրականության և բռնության, և որը հարթակ կհանդիսանա խնդրի մանրակրկիտ քննարկման և տարբեր շահագրգիռ կողմերի միջև երկխոսության համար»:
Առաջատար տեխնոլոգիաների՝ ռիսկի գործոն և ցեղասպանության կանխարգելման գործիք հանդիսանալու հարցն ընդգծել է ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը՝ իր Նոր տեխնոլոգիաների վերաբերյալ ռազմավարության մեջ։
Նորարարական տեխնոլոգիաները դրական դեր են խաղում մշակութային ժառանգության պահպանման գործում: Դրանք կարող են կրճատել մշակութային վայրերի միջև հեռավորությունը, նպաստել բոլոր ներգրավված դերակատարների միջև փոխգործակցությանն ու հանդես գալ որպես միմյանց կապող օղակ:
Մարդկանց պատմությունը, սոցիալական կապը և ավանդույթներն արտացոլող մշակութային ժառանգության և կրոնական վայրերի պաշտպանությունը չափազանց կարևոր է։ Այն, անկասկած, կարող է դառնալ հաշտեցման օգտակար գործիք հետցեղասպանական ժամանակաշրջանում՝ այդպիսով հնարավոր դարձնելով ժողովուրդների հետագա խաղաղ գոյակցությունը, ինչպես նաև հիմք ստեղծելով երկարատև խաղաղության համար։ Ցեղասպանության և այլ դաժան հանցագործությունների զոհերի մշակութային ժառանգության վերականգնումը կարող է որոշակի երաշխիքներ տալ դրանց չկրկնվելու համար:
Սակայն, ցավոք, նույնիսկ այսօր մենք ականատես ենք լինում կրոնական և էթնիկ խմբերի մշակութային հուշարձանների և կրոնական վայրերի վրա միտումնավոր հարձակումների և ապօրինի ոչնչացման բազմաթիվ օրինակների։ Կրոնական և էթնիկ խմբերի մշակութային ժառանգության վրա հարձակվելու, դրանք վնասելու, ոչնչացնելու կամ յուրացնելու ցանկացած փորձ հանդիսանում է Զինված հակամարտությունների դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին Հաագայի կոնվենցիայի, ինչպես նաև մշակութային արժեքները պահպանելու վերաբերյալ Միջազգային մարդասիրական իրավունքի պարտավորությունների ակնհայտ խախտում։
«Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ Գլոբալ ֆորումը նվիրված է նոր տեխնոլոգիաների դարաշրջանում ցեղասպանության կանխարգելման հարցին։ Այն կանդրադառնա ցեղասպանության կանխարգելման գործում նոր տեխնոլոգիաների կիրառման մարտահրավերներին, հնարավորություններին և հեռանկարներին: Սա պահանջում է առավել սերտ համագործակցություն կառավարությունների, տեխնոլոգիական ընկերությունների, գիտական շրջանակների և քաղաքացիական հասարակության միջև՝ նպատակ ունենալով առավելագույնի հասցնել տեխնոլոգիաների օգուտը՝ նվազագույնի հասցնելով դրանց ռիսկերը:
Միջոցառումը կազմակերպվում է Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդականի աջակցությամբ և Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի և Զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելմանն ուղղված գլոբալ գործողության (GAAMAC) հետ սերտ համագործակցությամբ:
4-րդ Գլոբալ ֆորումը կմեկնարկի 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ին և կնվիրվի «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունմանը և Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվան, որը նշվում է յուրաքանչյուր տարի դեկտեմբերի 9-ին, ինչպես սահմանված է ՄԱԿ–ի Գլխավոր ասամբլեայի 2015թ․ սեպտեմբերի 11-ի 69/323 թվակիր բանաձևում։ Բանաձևը նախաձեռնել էր Հայաստանը՝ հիմնվելով իր իսկ հեղինակած Ցեղասպանության կանխարգելման մասին Բանաձևի վրա, որը միաձայն ընդունվել է ՄԱԿ–ի Մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից 2015 թվականին։
Օր առաջին (12 դեկտեմբերի, 2022)
Ֆորումի բացում. Բարձրաստիճան հատված
Նիստին ելույթներով հանդես կգան միջոցառման բարձրաստիճան հյուրերն ու պաշտոնյաները:
Լիագումար նիստ. Նոր տեխնոլոգիաների դերն ու դրանց օգտագործումը ցեղասպանության կանխարգելման և հաշվետվողականության ջանքերն առաջ մղելու գործում
Նիստը նվիրված կլինի ցեղասպանության կանխարգելմանը միտված միջազգային գործունեության, հաշվետվողականության ապահովմանն ուղղված ջանքերի ամրապնդման, այս ոլորտում վերջին իրադարձությունների և գլոբալ մակարդակով գործողությունների քննարկմանը:
Նիստի նպատակն է պատասխանել այն հարցին, թե ինչպես կարող են միջազգային դերակատարները, կառավարությունները և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների հասանելիության աննախադեպ աճի պայմաններում օգտագործել վերջիններս և դրանցից ստացված տվյալները ցեղասպանությունն արդյունավետ կանխելու համար։
Առաջին թեմատիկ քննարկում – Նոր տեխնոլոգիաների չարարկումը և ցեղասպանության վտանգը
Թեմատիկ քննարկման ընթացքում կքննարկվեն անվտանգային այն ռիսկերը, որոնք կարող են առաջ գալ նորարարական տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության օգտագործման հետևանքով ցեղասպանության և այլ դաժան հանցագործությունների իրագործման համար: Անվտանգային ռիսկերը կարող են ներառել գաղտնի տվյալների անպատեհ օգտագործում, էթիկայի հարցեր, կիբեռհանցագործություններ և ռազմական գործողություններ։
Հրավիրյալներ՝ տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարներ, գիտնականներ, պետությունների և կառավարությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների փորձագետներ
Երկրորդ թեմատիկ քննարկում – Սոցիալական հարթակները որպես ատելության տարածման գործիք. կանխարգելիչ միջոցառումներ
Նիստի ընթացքում կքննարկվի սոցիալական մեդիայի դերը ատելության խոսքի տարածման, պատերազմի քարոզչության, ահաբեկիչների հավաքագրման, բռնության հրահրման ռիսկերի համատեքստում, ինչպես նաև անդրադարձ կկատարվի կառավարությունների, միջազգային կազմակերպությունների, քաղաքացիական հասարակության և անհատների դերին ատելության խոսքի և ցեղասպանության հրահրման դեմ պայքարում, ինչպես նաև առցանց խաղաղասիրական և ներառական խոսույթի խթանման գործում։
Հրավիրյալներ՝ տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարներ, գիտնականներ, պետությունների և կառավարությունների ներկայացուցիչներ և միջազգային կազմակերպությունների փորձագետներ
Օր երկրորդ (13 դեկտեմբերի, 2022)
Երրորդ թեմատիկ քննարկում – Նոր տեխնոլոգիաները և մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը ցեղասպանության կանխարգելման և հետցեղասպանական վերականգնման համատեքստում
Նիստի ընթացքում կքննարկվեն մշակութային ժառանգության և կրոնական վայրերի միտումնավոր ոչնչացման օրինակներ՝ ուղղված կոնկերտ թիրախային խմբի պատմությունը ոչնչացնելուն, նրա ինքնությունը խաթարելուն և ջնջելուն: Այն կանդրադառնա կրոնական և էթնիկ խմբերի մշակութային ժառանգության պաշտպանության, պահպանման և վերականգնման գործում նոր տեխնոլոգիաների կիրառման խնդրին և դրանց՝ միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսության ամրապնդման, խաղաղաշինության գործընթացների խթանման և հետցեղասպանական հաշտեցման նախաձեռնությունների հարցում ունեցած դերին։
Հրավիրյալներ՝ մարդու իրավունքների մասնագետներ, ցեղասպանագետներ, մշակույթի ոլորտի պատասխանատու պաշտոնյաներ, առաջատար համալսարանների, միջազգային կազմակերպությունների և կառավարությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ
Եզրափակիչ նիստ
Ֆորումը կեզրափակվի Համատեղ գործողությունների մասին Հռչակագրի ընդունմամբ՝ առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներուժը ցեղասպանության և այլ դաժան հանցագործությունների վաղ նախազգուշացման և կանխարգելման համար օգտագործելու, ինչպես նաև դրանց չարարկման դեմ պայքարելու վերաբերյալ:
ՀԱՅԵՑԱԿԱՐԳ
12 -13 դեկտեմբերի 2022թ., Երևան
ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՈՒՄԸ ՆՈՐ ՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱՆԵՐԻ ԴԱՐԱՇՐՋԱՆՈՒՄ

AGAINST THE CRIME OF GENOCIDE
Rapid development of technologies brings new opportunities along with new challenges. Innovative technologies possess the potential to significantly contribute to the prevention of genocide and other atrocity crimes, alternatively they may run the risk of being misused and weaponized for their preparation and perpetration.
Today it is essential to identify and manage the effects and consequences of the use of new technologies and ensure their responsible and accountable application. Misuse of advanced technologies and the information they provide can be leveraged, among others, to amplify hate speech, incite violence, facilitate terrorist recruitment, perpetrate genocide, war crimes and crimes against humanity, posing threat to international peace and security.
On the other hand, digital tools and platforms can be used as an early warning mechanism to identify risk factors and early warning signs of genocide, prevent violence and conflict and generate incentives for positive changes in the societies, recovery and reconciliation. To effectively prevent atrocity crimes and their reoccurrence, relevant national and international instruments must be applied to held the perpetrators accountable. Reliable digitalized evidence can contribute greatly to post-genocide justice, truth-seeking, effective remedy and accountability mechanisms. It is very important that the voices and concerns of the affected people be heard.
Partnerships are essential for the effective application of new technologies for preventive ends. Prevention initiatives based on complementary and unified efforts as well as coordinated activities of governments, private sector, civil society, academia and international actors proved to be more effective.
The 2022 United Nations Human Rights Council Resolution on Genocide Prevention “Expresses concern at the spread of disinformation and misinformation, particularly on social media platforms, which can be designed and implemented so as to mislead, to spread racism, intolerance, xenophobia, negative stereotyping and stigmatization, and to violate and abuse human rights”. It “decides to convene, a one-day intersessional meeting to mark the seventy-fifth anniversary of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide and to discuss the role of social media platforms and their instrumentalization by those seeking to spread hate leading to real-world discrimination and violence, which will provide a space for a thorough examination of the issue and a dialogue with various stakeholders”.
The issue of advanced technologies as a risk factor and the tool for prevention of genocide has been underlined by the United Nations Secretary General in his Strategy on New Technologies.
Among the positive aspects of innovative technologies is their role in preserving cultural heritage. They can shorten the distance between cultural spaces and facilitate interaction and connection between all involved actors.
The protection of cultural heritage and religious sites that reflect the history, social fabric and traditions of people is of considerable significance. It can undoubtedly become a useful instrument for reconciliation in post-genocide period, thus making it possible for peoples to coexist peacefully afterwards, as well as creating a basis for long lasting peace. Recovery of cultural heritage of victims of genocide and other atrocity crimes can provide certain guarantees for non-recurrence.
However, unfortunately, even nowadays we witness many examples of deliberate attacks on and unlawful destruction of cultural monuments and religious sites of religious and ethnic groups. Any attempt to attack, harm, destroy or misappropriate cultural heritage of a religious and ethnic group is a clear violation of The Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Events of Armed Conflict, as well as International Humanitarian Law obligations to safeguard cultural property.
The 4th Global Forum Against the Crime of Genocide is dedicated to the issue of the prevention of genocide in the era of new technologies. It will address the challenges, opportunities and perspectives of using new technologies for the prevention of genocide. This requires a closer cooperation between Governments, tech companies, academia and civil society with the aim to maximize the benefits of technology while minimizing its risks.
The event is organized with the support of the Special Adviser of the UN Secretary- General on the Prevention of Genocide and in close cooperation with the International Association of Genocide Scholars and the Global Action Against Mass Atrocity Crimes (GAAMAC).
The 4th Global Forum will commence on December 12, 2022, and will be dedicated to the adoption of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide and the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime commemorated annually on December 9 as stipulated by the Resolution 69/323 of 11 September 2015 of the UN General Assembly. The Resolution was initiated by Armenia based on a Resolution on Genocide Prevention also sponsored by Armenia and adopted by consensus by the UN Human Rights Council in 2015.
Day One (December 12, 2022)
Opening of the Forum. High-level segment
The session will be open for address by high-level guests and dignitaries.
Plenary Session. The role and use of new technologies in preventing genocide and advancing accountability efforts
The session will focus on international activities aimed at prevention of genocide, fostering accountability efforts, recent developments in this area and avenues for action on a global level.
The session will seek to answer the question of how, amid unprecedented growth in access to information and communication technologies (ICTs), can international actors, governments, and civil society organizations leverage ICTs and the data they generate to effectively prevent genocide.
Panel One. Misuse of new technologies and risk of genocide
The panel will examine the security risks that the innovative technologies and artificial intelligence (AI) can pose in the context of perpetration of genocide and other atrocity crimes. The security risks may include the exploitation of sensitive data, the questions of ethics, cybercrime and warfare.
Invitees: Heads of tech companies, scientists, representatives of States and Governments and experts from international organizations.
Panel Two. Social platforms as tool for the dissemination of hate – Preventive measures
The panel will discuss the role of social media and risks of dissemination of hate speech, war propaganda, recruitment of terrorists, incitement to violence, as well as will focus on the role of governments, international organizations, civil society groups and individuals to counter and combat hate speech and incitement that could lead to genocide and other atrocity crimes and to foster peaceful and inclusive discourses online.
Day Two (December 13, 2022)
Panel Three. New technologies and protection of cultural heritage in the context of genocide prevention and post-genocide rehabilitation
The panel will discuss examples of deliberate destruction of cultural heritage and religious sites in order to destroy targeted group’s history, undermine and erase its identity. It will address the issue of the use of new technologies for the protection, preservation and restoration of cultural heritage of religious and ethnic groups and their role in strengthening the intercultural and interreligious dialogue, fostering peacebuilding processes and post-genocide reconciliation initiatives.
Invitees: Human rights, genocide scholars, officials in charge of culture, heads and representatives of leading universities, international organizations and Governments.
Closing Session
The Forum will conclude with the adoption of a Declaration on Joint Action to utilize the potential of advanced technologies for early warning and prevention of genocide and related atrocity crimes and to tackle their misuse.
FOURTH GLOBAL FORUM
December 12-13, 2022
(Concept note)
PREVENTION OF GENOCIDE IN THE ERA OF NEW TECHNOLOGIES