ՖՈՐՈՒՄԻ ԲԱՑՈՒՄ: ԲԱՐՁՐԱՍՏԻՃԱՆ ՀԱՏՎԱԾ
1990 թ․ նա ավարտել է Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտն, այնուհետև 1991 թ․` Մանչեսթերի Վիկտորիա համալսարանի Քաղաքագիտության ֆակուլտետը՝ ստանալով մագիստրոսի աստիճան Արևմտաեվրոպական քաղաքականության բնագավառում: Հայաստանի ԱԳՆ-ում աշխատում է 1991 թվականից` զբաղեցնելով տարբեր պաշտոններ, այդ թվում՝ Եվրոպայի վարչության պետ (1998-1999 թթ.), ԱԳ նախարարի տեղակալ (2011-2014 թթ․):Ավելին
ԶՈՀՐԱԲ ՄՆԱՑԱԿԱՆՅԱՆ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար
2018 թ. մայիսի 12-ից Զոհրաբ Մնացականյանը զբաղեցնում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը:
Ադամա Դիենգ
Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ խորհրդական
Ադամա Դիենգը սենեգալցի իրավաբան է, ով 2012 թ.-ի սեպտեմբերի 1-ին նշանակվել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ և ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդական։ Մինչ այս պաշտոնում նշանակվելը՝ 2001 թ.-ից, աշխատել է որպես ՄԱԿ-ի ԳՔ օգնական և Ռուանդայի հարցերով քրեական դատարանի քարտուղար։ 1990-2000 թթ. եղել է Ժնևում գործող Իրավաբանների միջազգային հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղարը։ Պաշտոնավարման ընթացքում Ա․Դիենգը նշանակվել է Հայիթիի հարցերով ՄԱԿ-ի անկախ փորձագետ (1995-2000), իսկ 2003 թ.-ին նշանակվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ Մալավիում։ Նա իր անգնահատելի ավանդն է ունեցել Մարդու և ժողովուրդների իրավունքի աֆրիկյան դատարանի հիմնադրման, ինչպես նաև ԱֆրիկայումԱվելին
ԱԴԱՄԱ ԴԻԵԳ
ՀԵՆՐԻ ԹԵՐԻՈՆ
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, Ցեղասպանության
կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ հատուկ խորհրդական
Հենրի Թերիոն Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի նախագահն է և ԱՄՆ Վորսթերի պետական համալսարանի գիտական հարցերով ասոցացված փոխնախագահը` նույն համալսարանի փիլիսոփայության ֆակուլտետում 19 տարվա աշխատանքային փորձով: Թերիոյի հետազոտական աշխատանքների հիմնական թեմաներն են` հատուցումները, զոհ-հանցագործ փոխհարաբերությունները, ժխտողականությունը, ոճրագործությունների կանխարգելումը և կանանց ու աղջիկների հանդեպ զանգվածային բռնությունները:Ավելին
ՖԵՐՆԱՆ ԴԸ ՎԱՐԵՆ
Փոքրամասնությունների հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող
Դոկտոր Ֆերնան դը Վարենը Պրետորիայի համալսարանի (Հարավային Աֆրիկա) իրավաբանության ֆակուլտետի  պրոֆեսոր է, Գոլվեյի Ազգային Համալսարանի (Իռլանդիա) և Հոնկոնգի համալսարանի (Չինաստան) իրավաբանության ֆակուլտետի հրավիրյալ պրոֆեսոր։ Դը Վարենը Փոքրամասնությունների հարցերով ՄԱԿ հատուկ զեկուցողն է։ Ճանաչում է ստացել որպես փոքրամասնությունների իրավունքների հարցերով աշխարհի առաջատար մասնագետներից մեկը, մասնավորապես՝ փոքրամասնությունների լեզուներին վերաբերող հարցերում։Ավելին
ՄՈ ԲԼԻՔԵՐ
Զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելմանն ուղղված գլոբալ գործողության (GAAMAC) նախագահող
Մո Բլիքերը ղեկավարում է Զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելմանն ուղղված գլոբալ գործողության (GAAMAC) պլատֆորմը դրա ստեղծումից՝ 2013 թվականից ի վեր: Հանդիսանում է Շվեյցարիայի Արտաքին գործերի Դաշնային դեպարտամենտի (որտեղ նա 2003 թվականից վեր զբաղեցրել է տարբեր պաշտոններ) Անցյալի հիմնախնդիրների և ոճրագործությունների կանխարգելման հարցերով հատուկ բանագնացը: Ավելին
ԿԻՐԻԱԿՈՍ ԿԻՐԻԱԿՈՒ-ՀԱՋԻՅԻԱՆԻ
ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վերաժողովի Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերով գլխավոր կոմիտեի զեկուցող
Դոկտոր Կիրիակոս Կիրիակու-Հաջիյիանին 2016 թ. ընտրվել է Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերով գլխավոր կոմիտեի զեկուցող Թբիլիսիում կայացած տարեկան նիստի ընթացքում։  Նա նույն պաշտոնում վերընտրվել է 2017  և 2018 թվականներին՝ համապատասխանաբար Մինսկում և Բեռլինում կայացած տարեկան նիստերի ընթացքում: Որպես զեկուցող նա հեղինակել է կոմիտեի՝ 2017 / 2018 թվականների զեկույցը և բանաձև։ Մինչ այդ նա հեղինակել է «Զինված հակամարտությունների ընթացքում անհայտ կորածների մասին» բանաձևը։Ավելին
Կիրիակոս Կիրիակու-Հաջիյիանի
ԴՈՒՆՅԱ ՄԻՅԱՏՈՎԻՉ
Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար
Դունյա Միյատովիչը Խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից ընտրվել է որպես Մարդու իրավունքների հանձնակատար 2018 թ. հունվարի 25-ին և սկսել պաշտոնավարել՝ 2018 թ. ապրիլի 1-ից: Նա չորրորդ հանձնակատարն է՝ հաջորդելով Նիլ Մույժնիեկսին (2012-2018), Թոմաս Համմարբերգին (2006-2012) և Ալվարո Ժիլ-Ռոբլեսին (1999-2006):
Նա Բոսնիա և Հերցեգովինայից է, և վերջին երկու տասնամյակներում գործունեություն է ծավալել՝ ողղված մարդու իրավունքների խթամանը և պաշտպանությանը, այդպիսով միջազգային մոնիթորինգի ոլորտում ձեռք բերելով համապարփակ գիտելիքներ՝ հատկապես խոսքի ազատության ոլորտում:Ավելին

Opening of the Forum. High-level Segment
In 1990, he graduated from the Department of International Economic Relations of the Moscow State Institute of International Relations. In 1991, he received a Master of Arts degree in Western European Politics from the Department of Politics, Economic and Social Studies of the Victoria University of Manchester.
He has been working in various positions in the Ministry of Foreign Affairs of Armenia since 1991, including as the Head of European Department (1998-1999) and the Deputy Minister of Foreign Affairs (2011-2014).
In 1993-1997 he served as second, then first secretary at the Embassies of the Republic of Armenia in the United Kingdom and Holy See. More
Zohrab Mnatsakanyan worked as assistant to the Prime Minister of Armenia in 1997, and in 1999-2000 was the Head of Foreign Relations Department in the Administration of the President of Armenia.
Zohrab Mnatsakanyan has the diplomatic rank of an Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary. In 2011 he was awarded with the Medal of Mkhitar Gosh of the Republic of Armenia.
Zohrab Mnatsakanyan
Since May 12, 2018, Zohrab Mnatsakanyan serves as the Minister of Foreign Affairs of Armenia.
Adama Dieng
Adama Dieng, a Senegalese jurist, was appointed as Under-Secretary-General and Special Adviser of the Secretary-General on the Prevention of Genocide on 1 September 2012. More
Combating Corruption. Mr. Dieng is a former Board member of various institutions, including the International Institute for Democracy and Electoral Assistance, the International Institute of Humanitarian Law, the International Human Rights Institute (Institut Rene Cassin) and the Africa Leadership Forum. Mr. Dieng is a member of the Editorial Board of the International Review of the Red Cross. In recognition of his contribution to strengthening the rule of law and the fight against impunity, he was appointed an Honorary Chairman of the Washington-based World Justice Project.
Henry Theriault is the President of the International Association of Genocide Scholars (IAGS) and Associate Vice President for Academic Affairs at Worcester State University, after 19 years in its Philosophy Department. Theriault’s research focuses on reparations, victim-perpetrator relations, denial, atrocity prevention, and mass violence against women and girls. He has lectured around the world and published numerous journal articles and book chapters, edited two books, and coauthored with Samuel Totten The UN Genocide Convention: A Primer (forthcoming, University of Toronto Press). He is founding co-editor of the Genocide Studies International journal, and from 2007 to 2012 he was co-editor of the journal Genocide Studies and Prevention. Since 2007 he has chaired the Armenian Genocide Reparations Study Group and is co-author More
He has been a Member of the House of Representatives of Cyprus since 2006, where he serves as the Chairman of the House Standing Committee on Educational Affairs and Culture. He is also a Member of the Committee on Refugees-Enclaved-Missing-Adversely Affected Persons. More
National of Bosnia and Herzegovina, she has been working to promote and protect human rights for the past two decades, thus acquiring extensive knowledge in the field of international monitoring, in particular as regards freedom of expression.
Prior to her appointment as Commissioner for Human Rights, she has served as OSCE Representative on Freedom of the Media (2010-2017), Director of Broadcast of the Communications Regulatory Agency of More
Dunja Mijatović has regularly given lectures in national and international fora and has been awarded several human rights prizes. She has also been active in supporting NGO activities in the field of human rights education and asylum.