Երևան 0009, Հայաստանի Հանրապետություն
Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը բացառիկ է իր ձեռագրերի հավաքածուով և հայապահպանությանն ուղղված իր գործունեությամբ: Նրանում ամփոփված է հայ գրավոր մշակույթի (և ոչ միայն հայ, այլ նաև օտար ազգերի գրավոր մշակույթի) պատմությունը:
«Մատենադարան» բառը նշանակում է ձեռագրերի պահոց՝ մատյանների դարան, հավաքածու: Այսօրվա հայի գիտակցության մեջ այն ընկալվում է և’ որպես ժողովրդական կենսափորձի, և’ որպես իմաստնության խտացում` նրանում տեսնելով իր հավերժության առհավատչյան:
Մատենադարանն ստեղծվել է Մեսրոպ Մաշտոցի կողմից` հայոց այբուբենի ստեղծումից հետո` դեռևս 5-րդ դարում, երբ կատարվել են հայերեն առաջին թարգմանությունները և ձևավորվել է հայոց մատենագրությունն իր առանձին ժանրերով: Հենց նույն դարում էլ ստեղծվել է առաջին գրապահոցը Վաղարշապատում` Էջմիածնի կաթողիկոսարանին կից, ինչի մասին վկայում է Ղազար Փարպեցին: Բացի Էջմիածնից, Հայաստանի այլ վայրերում և տարբեր երկրների հայաշատ բնակավայրերում գրվել և ընդօրինակվել են հազարավոր ձեռագիր մատյաններ, որոնք պահվել են վանքերի ու մենաստանների մատենադարաններում։ Էջմիածնի կաթողիկոսական Մատենադարանի և Հայաստանի ու աշխարհի տարբեր երկրների գրչության կենտրոններում ստեղծված ու պահպանված ձեռագրերի հիմքի վրա էլ ձևավորվել է Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը: Սակայն այն, ինչն այսօր պահվում է Մատենադարանում, հայերեն պահպանված ձեռագրերի մի մասն է կազմում, քանի որ դարերի ընթացքում բազմաթիվ ձեռագրեր ոչնչացվել և առևանգվել են:
Էջմիածնի Մատենադարանը, որի հիմքի վրա ձևավորվել է Երևանի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանը, պետականացվել է 1920 թ. դեկտեմբերին, որից միայն երկու տարի անց` 1922 թ. ապրիլին, Մոսկվայից Հայաստան է վերադարձվել 4060 ձեռագիր: Էջմիածնից Մատենադարանը Երևան է տեղափոխվել 1939 թ. և տեղակայավել է Հանրային գրադարանում: 1945 թ. ճարտարապետ Մարկ Գրիգորյանի նախագծով սկսվել է շենքի շինարարությունը, որն ավարտվել է 1957 թ. և Մատենադարանը հաստատվել է նորակառույց շենքում: 1959 թվականի մարտի 3-ին Խորհրդային Հայաստանի կառավարության որոշմամբ Մատենադարանը վերածվում է գիտահետազոտական ինստիտուտի` ձեռագրերի գիտական պահպանության, բնագրերի ուսումնասիրման, հրատարակության և թարգմանության բաժիններով. 1962 թ. այն անվանակոչվում է Մեսրոպ Մաշտոցի անունով։
Ներկայումս Մատենադարանի գլխավոր մասնաշենքը վերածվել է թանգարանային համալիրի` հնարավորություն ստանալով ավելի շատ ցուցադրություններ ներակայացնելու: Նախկին 1 ցուցասրահին այսօր փոխարինում է 15-ը: Գիտական բաժինների համար կառուցվել է նոր մասնաշենք, որը շահագործման է հանձնվել 2011 թ. սեպտեմբերի 21-ին: Նորակառույցի հեղինակը ճարատարապետ Արթուր Մեսչյանն է:
Մատենադարանում կենտրոնացված շուրջ 23.000 ձեռագիր միավորներն ընդգրկում են հայ հին և միջնադարյան գիտության ու մշակույթի գրեթե բոլոր բնագավառները՝ պատմություն, աշխարհագրություն, քերականություն, փիլիսոփայություն, իրավունք, բժշկություն, մաթեմատիկա, տիեզերագիտություն, տոմարագիտություն, գուշակային գրականություն, թարգմանական ու ազգային գրականություն, մանրանկարչություն, երաժշտություն և թատրոն: Այստեղ հայերենից բացի պահվում են արաբերեն, պարսկերեն, հունարեն, ասորերեն, լատիներեն, եթովպերեն, վրացերեն, եբրայերեն և այլ լեզուներով ձեռագրեր։ Միջնադարյան թարգմանութունների շնորհիվ կորստից փրկվել են բազմաթիվ ձեռագրեր, որոնք չեն պահպանվել մայր լեզուներով անգամ և հայտնի են միայն հայերեն թարգմանությամբ։ Ավելի մանրամասն տեղեկատվության համար խնդրում ենք այցելել Մատենադարանի պաշտոնական կայքը։
Ֆորումի անցկացման վայրը
Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության Երրորդ գլոբալ ֆորումը տեղի կունենա Մատենադարանում՝ Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտում։
Հասցե՝ Մաշտոցի պողոտա 53,
Էլ. փոստ՝ contact@matenadaran.am
Կայք՝ www.matenadaran.am
ՄԱՏԵՆԱԴԱՐԱՆԻ ՄԱՍԻՆ

Address: 53 Mashtots Avenue, Yerevan, RA
Matenadaran – The Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts is an incredibly rare and exclusive treasure due to its collection of manuscripts and the activity that it now exercises. It holds the history of Armenian and foreign nations’ written cultures.
The word “Matenadaran” means “holder of manuscripts,” or “manuscript collector”. Today, however, the Armenian public associates the word “Matenadaran” with the Armenain nation’s spiritual and cultural richness and pride, embodied in the structure of the manuscript repository.
The necessity of the existence of Matenadaran was recognized since the 5th century, when, after the creation of Armenian alphabet by Mesrop Mashtots, the first Armenian translations were made and historians began writing down the history of the Armenian people. In the same century, the first ever old seminary building, or “manuscript holder,” was made in Vagharshapat, near the Echmiadzin Catholicosate, about which Ghazar Parpetsi writes. Besides Echmiadzin, in Armenia’s other regions and other nations with large Armenian populations, thousands of manuscripts were written and copied, later kept in matenadarans of monasteries and convents.
The Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts, or the Matendaran, was created based on creating and preserving manuscripts of the miniature painting schools of the Echmiadzin Catholicosate, Armenia, and other nations. The Echmiadzin Matenadaran was transferred to Yerevan’s Public Library in 1939. To facilitate the safety and research of the manuscripts, the construction began in 1945 and finished in 1957, designed by architect Mark Grigoryan. Only 20 years later, on March 3, 1959, according to the decision of Armenian Government, the Matenadaran was reorganized into an institute of scientific research with special departments of scientific preservation, study, translation and publication of manuscripts. In 1962, the institute was named after Mesrop Mashtots.
The main building of the Matenadaran has grown to implement more exhibitions, functioning also as a museum complex. The former 2 exhibition halls have transformed into 12. A new side building, which has been operating since September 21, 2011, has been built for the scientific departments. The new structure was designed by architect Arthur Meschyan.
The Matenadaran has consolidated about 23,000 manuscripts, including almost all areas of ancient and medieval Armenian cultural and sciences – history, geography, grammar, philosophy, law, medicine, mathematics, cosmology, chronology, divination literature, translated and national literature, miniature painting, music and theater. The Matenadaran also holds manuscripts in Arabic, Persian, Greek, Ethiopian, Syrian, Latin, Tamil, and other languages. Many originals, lost in their mother languages and known only by their Armenian translations, have been saved from loss by medieval translations. For more information about Matenadaran, please visit the official web page.
Forum venue
MATENADARAN
The Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts
E-mail: contact@matenadaran.am
Web page: www.matenadaran.am
ABOUT MATENADARAN