ՖՈՐՈՒՄԻ ԲԱՑՈՒՄ: ԲԱՐՁՐԱՍՏԻՃԱՆ ՀԱՏՎԱԾ
2000թ․ ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի պատմության ֆակուլտետի բակալավրիատը, 2002թ.` նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան, այնուհետև, 2004թ.՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիան՝ ստանալով պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մասնագետի որակավորում: 2005թ. ավարտել է ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ասպիրանտուրան և պաշտպանել թեկնածուական ատենախոսություն՝ ստանալով պատմական գիտությունների թեկնածուի աստիճան։Ավելին
Նա աշխատել է ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում որպես կրտսեր գիտաշխատող, Հայաստանի ազգային արխիվի հասարակական-քաղաքական փաստաթղթերի բաժնում որպես գլխավոր արխիվագետ:
2012-2013թթ. դասավանդել է Երևանի պետական համալսարանում։
Արարատ Միրզոյանը «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիր անդամ է:
2017֊2018թթ. եղել է ՀՀ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Ելք» խմբակցության անդամ, 2018-2019թթ.՝ ՀՀ առաջին փոխվարչապետ, 2019-2021թթ. ՝ ՀՀ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի նախագահ։
Հեղինակ է հայաստանյան և միջազգային մամուլում տպագրված բազմաթիվ վերլուծությունների:
ԱՐԱՐԱՏ ՄԻՐԶՈՅԱՆ
2021թ. օգոստոսի 19-ից զբաղեցնում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնը:
կանխարգելման հարցերով ՄԱԿ հատուկ խորհրդական
Ազգությամբ քենիացի Ալիս Վայիրիմու Նդերիտուն Ցեղասպանության կանխարգելման հարցերով հատուկ խորհրդականն է։ Տիկին Նդերիտուն լայն ճանաչում ունի խաղաղաշինության և բռնության կանխարգելման ոլորտում, հանդես է եկել որպես միջնորդ և ավագ խորհրդական հաշտեցման գործընթացներում։ Նա ծառայել է որպես Քենիայի Ազգային համախմբման և ինտեգրացիոն հանձնաժողովի հանձնակատար, ինչպես նաև եղել է Խաղաղության Uwiano հարթակի (կանխարգելող գործակալություն է, որը համակցում է վաղ ազդակներն ու վաղ արձագանքումը) հիմնադիր անդամ և համանախագահ։ Տիկին Նդերիտուն նաև եղել է Հանուն խաղաղության և բազմակարծության Համայնքային ձայնի հիմնադիրներից մեկը:Ավելին
Միջազգային իրավունքի ասոցացված պրոֆեսոր
Դոկտոր Մելանի Օ՛Բրայենը Արևմտյան Ավստրալիայի համալսարանի միջազգային իրավունքի ասոցացված պրոֆեսոր է, միջազգային հումանիտար իրավունքի, հանրային միջազգային իրավունքի և իրավական հետազոտությունների գծով մրցանակակիր դասավանդող է: Պրոֆեսոր Օ’Բրայենը Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի (IAGS) նախագահն է և Ավստրալիայի Կարմիր խաչի միջազգային հումանիտար իրավունքի կոմիտեի անդամ:Ավելին
Պրոֆեսոր Օ’Բրայենը հանրաճանաչ իրավաբան է, ով նախկինում աշխատել է Սամոայի Մարդու իրավունքների ազգային ինստիտուտում և Միջազգային քրեական դատարանի դատախազի գրասենյակի իրավախորհրդատվական բաժնում: Նա «Քրեականացնելով խաղաղապահներին. արդիականացնելով ազգային մոտեցումները սեռական շահագործման և բռնության նկատմամբ» և «Խտրականությունից մինչև մահ. ցեղասպանության գործընթաց՝ մարդու իրավունքների տեսանկյունից» աշխատությունների հեղինակն է: Նրա թվիթերյան էջն է՝ @DrMelOB:
Սիլվիա Ֆերնանդես դե Գուրմենդին Զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելմանն ուղղված գլոբալ գործողության (GAAMAC) հարթակի նախագահողն է։ Նախկինում զբաղեցրել է Միջազգային քրեական դատարանի (ՄՔԴ) դատավորի ու նախագահի պաշտոնները։ Ներկայումս հանդիսանում է ՄՔԴ-ի անդամ պետությունների ասամբլեայի նախագահն ու Միջազգային իրավունքի Լատինամերիկյան միության նախագահը։ Նա ունի հարուստ դիվանագիտական փորձ ու մեծ փորձառություն միջազգային հումանիտար իրավունքի և մարդու իրավունքների ոլորտում։Ավելին
ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 16-րդ նստաշրջանի նախագահ և Ժնևի ՄԱԿ գրասենյակում և մի շարք այլ միջազգային կազմակերպություններում Արգենտինայի մշտական ներկայացուցիչ
Դեսպան Ֆեդերիկո Վիլլեգասը իրավաբան է և կարիերային դիվանագետ։ Նա 1993թ․ գերազանց առաջադիմությամբ ծառայության է անցել Արգենտինայի արտաքին հարաբերությունների գերատեսչությունում։ Պարոն Վիլլեգասը 2016թ․-ից զբաղեցրել է Մոզամբիկում (որտեղ նա բացել է Արգենտինայի դեսպանատունը) Արգենտինայի դեսպանի պաշտոնը, ինչից հետո 2020թ․ մարտին նշանակվել է Ժնևի ՄԱԿ գրասենյակում և մի շարք այլ միջազգային կազմակերպություններում Արգենտինայի մշտական ներկայացուցիչ։Ավելին
Ֆաբիան Սալվիոլին (Արգենտինա) մարդու իրավունքների պաշտպան ու պրոֆեսոր է: Դասախոսություններով հանդես է եկել ամերիկյան աշխարհամասի, Եվրոպայի, Աֆրիկայի ու Ասիայի բազում երկրներում ու համալսարաններում: Պարոն Սալվիոլին մարդու իրավունքների ոլորտին առնչվող միջազգային իրավունքի վերաբերյալ մի շարք գրքերի և հոդվածների հեղինակ է:Ավելին
նախարարի տեղակալ, Միջազգային իրավունքի և արտաքին քաղաքականության հարցերով ասոցացված պրոֆեսոր
Եվանգելոս (Անգելոս) Սիրիգոսը միջազգային իրավունքի և արտաքին քաղաքականության ասոցացված պրոֆեսոր է Աթենքի քաղաքական և հասարակագիտական գիտությունների Պանթեոն համալսարանի միջազգայնագիտության և եվրոպագիտության ֆակուլտետում։ Ծնվել է 1966թ․ Աթենքում։ Պարոն Սիրիգոսն Աթենքի ազգային համալսարանի և Անգլիայի Բրիստոլ համալսարանի իրավագիտության դպրոցների շրջանավարտ է: 1994թ․ Բրիստոլում նրան շնորհվել է միջազգային հանրային իրավունքի բնագավառում փիլիսոփայական գիտությունների դոկտորի աստիճան:Ավելին
նախագահ
Պատմաբան Վերեն Ա. Շեֆերդը սոցիալական պատմաբան է, ՄԱԿ Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի նախագահը, Հատուցման գծով հետազոտությունների կենտրոնի տնօրենն է, ինչպես նաև West Indies համալսարանի Գենդերային և զարգացման գիտությունների ինստիտուտի նախկին տնօրենը: Տիկին Շեֆերդը հինգ տարի եղել է ՄԱԿ-ի՝ Աֆրիկյան ծագում ունեցող մարդկանց վերաբերյալ փորձագիտական աշխատանքային խմբի անդամ, երկու տարի զբաղեցրել է վերոնշյալ խմբի նախագահի պաշտոնը: Վերեն Ա. Շեֆերդը մի շարք գրքերի հեղինակ է, որոնց թվում են՝ Lucille Mathurin Mair (2020),Ավելին
Պատմության և գենդերային ուսումնասիրությունների վերաբերյալ կրթության ոլորտում նշանակալից ներդրման համար նա պարգևատրվել է Ճամայկայի կառավարության Հրամանատարական դասի Պատվո շքանշանով, Հանրային ծառայության ոլորտում գերազանցության համար արժանացել է West Indies համալսարանի պրոռեկտորի մրցանակին: Փաստենք, որ տիկին Շեֆերդը մեկն էր այն 70+7 կանանցից, որոնք Համալսարանի 70-ամյակի տոնակատարությունների ժամանակ պարգևատրվել էին վերոնշյալ համալսարանին ծառայության համար, և այն 60 կանանցից մեկն է, ովքեր 2020թ. ընդգրկվել են Gleaner ամսագրի կողմից հրապարակած «Ճամայկացի հայտնի կանայք» գրքում: Նրա կարիերայի նշանակալից իրադարձությունը թերևս 2004թ. էր, երբ Հարավային Աֆրիկայի նախկին նախագահ Թաբո Մբեքիի կողմից տիկին Շեֆերդը հրավիրվեց կրթելու Հարավային Աֆրիկայի ժողովրդին՝ Կարիբյան ավազանի, հատկապես Հայիթիի վերաբերյալ՝ նախապատրաստելով ապաստան տրամադրել Հայիթիի վտարանդի նախագահ Բերթրան Արիստիդին: Հարավային Աֆրիկայում գտնվելու ժամանակ Վերեն Ա․ Շեֆերդը ելույթ է ունեցել Հարավային Աֆրիկայի կանանց տոնին նվիրված նախագահական գալա ընթրիքի ընթացքում:
ԷԼԻԶԱ ՖՈՆ ՋՈՅԴԵՆ-ՖՈՐԳԻ
կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտի համահիմնադիր
Էլիզա ֆոն Ջոյդեն-Ֆորգին Քինի նահանգային քոլեջի Հոլոքոստի և ցեղասպանության ուսումնասիրությունների ամբիոնի պատվավոր վարիչն է: Նախքան սա, նա Նյու Ջերզիի Սթոքթոն համալսարանի Հոլոքոստի և ցեղասպանության ուսումնասիրությունների գծով դոկտոր Մարշա Ռաթիքոֆֆ Գրոսսմանի կրթաթոշակի ասոցացված պրոֆեսոր էր: Նշյալ համալսարանում նա նաև ղեկավարել է Հոլոքոստի և ցեղասպանության ուսումնասիրությունների մագիստրոսական ծրագիրը և հիմնադրել աշխարհի առաջին ակադեմիական, ավարտական աստիճան շնորհող Ցեղասպանության կանխարգելման սերտիֆիկացված ծրագիրը:Ավելին

Opening of the Forum. High-level Segment
In 2000, he graduated from the Faculty of History of the Yerevan State University with Bachelor’s Degree. In 2002, he received a Master’s Degree. In 2004 he graduated from the State Management Academy of the Republic of Armenia receiving a specialization in Public Administration and Local self-government. He holds a PhD in History from the Armenian Genocide Museum-Institute of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
More
He was a lecturer at Yerevan State University in 2012-2013. H.E. Ararat Mirzoyan is a founding member of the “Civil Contract” party. He was elected as a member of the National Assembly of Armenia of the 6th convocation, from the “Yelq” faction in 2017-2018. He served as the First Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia in 2018-2019. Afterwards, in 2019-2021 H.E. Ararat Mirzoyan was the President of the National Assembly of Armenia of the 7th convocation. He is an author of numerous analytical publications in the Armenian and international media.
Ararat Mirzoyan
Since August 19, 2021, H.E. Ararat Mirzoyan is the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.
In 2000, he graduated from the Faculty of History of the Yerevan State University with Bachelor’s Degree. In 2002, he received a Master’s Degree. In 2004 he graduated from the State Management Academy of the Republic of Armenia receiving a specialization in Public Administration and Local self-government. He holds a PhD in History from the Armenian Genocide Museum-Institute of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.More
He was a Junior researcher in the Armenian Genocide Museum and Institute (AGMI), National Academy of Sciences of Armenia, then worked as Chief Archivist at the Department of Socio-Political Documents of the National Archives of Armenia. He was a lecturer at Yerevan State University in 2012-2013. H.E. Ararat Mirzoyan is a founding member of the “Civil Contract” party. He was elected as a member of the National Assembly of Armenia of the 6th convocation, from the “Yelq” faction in 2017-2018. He served as the First Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia in 2018-2019. Afterwards, in 2019-2021 H.E. Ararat Mirzoyan was the President of the National Assembly of Armenia of the 7th convocation. He is an author of numerous analytical publications in the Armenian and international media.
UN Under-Secretary-General, UN Special Adviser on the Prevention of Genocide
worldwide. More
Widely published, she is the recipient of awards recognizing her commitment to peaceful conflict transformation throughout Africa and her innovative approach to mediation.
Alice Wairimu Nderitu of Kenya is the Special Adviser on the Prevention of Genocide. Ms. Nderitu is a recognized voice in the field of peacebuilding and violence prevention, having led as mediator and senior adviser in reconciliation processes. She served as Commissioner of the National Cohesion and Integration Commission in Kenya, as well as Founding Member and co-Chair of the Uwiano Platform for Peace, a prevention agency linking early warning to early response. She was also one of the founders of Community Voices for Peace and Pluralism, a network of African women professionals preventing, transforming and solving violent, ethnic, racial and religious conflicts More
Scholars (IAGS); Associate Professor of International Law
Dr Melanie O’Brien is Associate Professor of International Law at the University of Western Australia, an award-winning teacher of International Humanitarian Law, Public International Law and Legal Research. Professor O’Brien is President of the International Association of Genocide Scholars (IAGS) and a member of the Australian Red Cross International Humanitarian Law Committee.
Professor O’Brien’s research examines the connection between human rights and the genocide process; and sexual and gender-based crimes against women in atrocities.More
Professor O’Brien is an admitted legal practitioner who has previously worked at the National Human Rights Institution of Samoa and the Legal Advisory Section of the Office of the Prosecutor at the International Criminal Court. She is the author of Criminalising Peacekeepers: Modernising National Approaches to Sexual Exploitation and Abuse (Palgrave), and From Discrimination to Death: Genocide Process through a Human Rights Lens (Routledge). She tweets @DrMelOB.
Silvia Fernández de Gurmendi is the Chair of GAAMAC. She is a former Judge and President of the International Criminal Court (ICC). She is currently the President of the Assembly of State Parties of the ICC and President of the Latin American Society of International Law. She has extensive diplomatic experience and expertise in international humanitarian and human rights law. Among other functions, she has been Special Representative of Argentina to the International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA), Director General for Human Rights at the Ministry of Foreign Affairs of Argentina and legal adviser at the Permanent Mission of Argentina to the United Nations in New York.More
Atrocity Crimes (GAAMAC)
Ambassador Federico Villegas is a lawyer and career diplomat. He entered the foreign service of Argentina with honours in 1993. He was appointed Permanent Representative of Argentina to the United Nations Office and other international organizations in Geneva in March 2020, after having been Ambassador of Argentina in Mozambique since 2016, where he opened the Embassy of Argentina. In Argentina, at the Ministry of Foreign Affairs, he was twice Director General of Human Rights (2005–2007 and 2012–2015).
He represented his country before the International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA) and the Global Action Against Mass Atrocities Crimes (GAAMAC). Abroad, previous to his posting in Mozambique, he was Alternate Representative to the Southern Common Market and the Latin American Integration Association in Uruguay (2008–2011), in charge of small and mediumsized businesses, social and political issues of the regional integration process and approval of regional structural cooperation projects. He was also Alternate Representative to the Organization of American States in Washington, D.C. (1995–2003), in charge of human rights, cooperation for development and civil society issues. He holds a Master of Arts in Liberal Studies, cum laude, from Georgetown University (1998). He undertook intensive training on human rights at New College, University of Oxford (1999) and at the International Institute of Human Rights in Strasbourg, France (2001). He has published and lectured at the national and international levels on disarmament, human rights, international security and cooperation for development issues. During 2020 and 2021 he was President of the 6th Conference of the Arms Convention Treaty (ATT) and the UNCTAD Trade and Development Board. In December 2021 he was elected as President of the United Nations Human Rights Council for 2022.
Ambassador Federico Villegas is a lawyer and career diplomat. He entered the foreign service of Argentina with honours in 1993. He was appointed Permanent Representative of Argentina to the United Nations Office and other international organizations in Geneva in March 2020, after having been Ambassador of Argentina in Mozambique since 2016, where he opened the Embassy of Argentina. In Argentina, at the Ministry of Foreign Affairs, he was twice Director General of Human Rights (2005–2007 and 2012–2015).More
Justice, Reparation and Guarantees of Non-recurrence
Fabián Salvioli (Argentina) is a human rights lawyer and professor. He has lectured in many countries and universities across the Americas, Europe, Africa and Asia. Mr. Salvioli has authored several books and articles on international human rights law. He was member of the United Nations Human Rights Committee between 2009 and 2016, and its President between 2015 and 2016. Mr. Salvioli served twice as member and three times as president of Ad-Hoc Arbitration Courts on Monetary Reparations, within the Friendly Settlement Mechanism of the Inter-American Commission on Human Rights. In May 2018, he was appointed as UN Special Rapporteur on the promotion of truth, justice, reparation and guarantees of non-recurrence.
Deputy Minister of Education and Religious Affairs of the Hellenic Republic, Associate Professor of International Law and Foreign Policy
Evangelos (Angelos) Syrigos is an Associate Professor of International Law and Foreign Policy at the Department of International and European Studies at Panteion University of Social and Political Sciences, Athens. He was born in 1966 in Athens. He is a graduate of the Law Schools of the National University of Athens and of the University of Bristol, England, where in 1994 he was conferred the degree of Doctor of Philosophy (PhD) in the field of Public International Law. He has served as Secretary General of Population and Social Cohesion of the Greek Ministry of Interior (August 2012 and May 2015) and Secretary for Intercultural Education and Greek Studies Abroad of the Greek Ministry of National Education and Religious Affairs (2007-2009). On July 7, 2019 he was elected as a Member of the Hellenic Parliament. He was swornMore
Chairperson of the UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination (CERD)
Verene A. Shepherd, is a Social Historian, Chair of the United Nations Committee on the Elimination on Racial Discrimination, Director of the Centre for Reparation Research and the immediate past University Director of the Institute for Gender & Development Studies at The University of the West Indies. She spent 5 years as a member of the UN’s Working Group of Experts on People of African Descent, 2 as Chair. A published author, she has written several books, among them, Lucille Mathurin Mair(2020), Introduction to Reparation for Secondary Schools (2021), Appleton Estate: From the Dickinson Family to the Campari Group: A Short History(2022), I want to Disturb my Neighbour: Lectures on Slavery,More
Elisa von Joeden-Forgey
Elisa von Joeden-Forgey is the Endowed Chair in Holocaust and Genocide Studies at Keene State College. Before this, she was the Dr. Marsha Raticoff Grossman Associate Professor of Holocaust and Genocide Studies at Stockton University in New Jersey, where she also directed the master’s program in Holocaust and Genocide Studies and founded the world’s first academic, graduate-level Genocide Prevention Certificate Program. She is former President of Genocide Watch, former First Vice President of the International Association of Genocide Scholars, and founder of the Lemkin Institute for Genocide Prevention, which brings genocide prevention training to the global grassroots. She received her MA and PhD inMore